![](https://namjestaj-mima.hr/upload/publish/373/thumb/blog-velja-a-visina-blagovaonskog-stola-naslovna_65e4ba72515b3_450x270r.jpg)
Velika skladišna rasprodaja u Mima web shopu – USKORO! Saznajte više OVDJE!
Kuhinjska napa ima važnu ulogu u pročišćavanju zraka u prostoriju i sprječavanju širenja neugodnih mirisa koji znaju nastati prilikom kuhanja. Zato je čišćenje kuhinjskih napa nužno kako biste svakodnevno udisali čist zrak. Napu je poželjno čistiti jednom mjesečno, ako kuhate svaki dan, ili svaka dva mjeseca, ako baš i niste skloni kuhanju. Imajte na umu da sa svakim odgađanjem čišćenja dolazi do nakupljanja tvrdokornih masnih naslaga koje će vam kasnije samo otežati situaciju. Zato vam u nastavku donosimo savjete kako očistiti kuhinjsku napu na jednostavan način, a da ste pritom sigurni da je ona također uspješno dezinficirana.
Prije nego što krenete s vađenjem filtera, isključite napu iz struje ili, ako nemate pristup utičnici, ugasite ju. S obzirom na to da postoji mnogo različitih vrsta napi na tržištu, uklanjanje filtera ovisi o tome kakav model nape imate. Primjerice, kod većine modela postoji ručica za otpuštanje koja odvaja metalni filter od nape te time uklanjanje biva vrlo jednostavno.
Postoje i nape koje se sastoje od dva ili tri manja filterska panela, umjesto jednog velikog, pri čemu sistem izvlačenja ostaje isti. A, u slučaju da vaša napa ima i karbonske filtere, važno je znati da se oni ne peru već se mijenjaju svaki tri do pet mjeseci. Najsigurnije je, prije samog uklanjanja, provjeriti upute koje ste dobili pri kupnji uređaja
Nadalje, kad ste izvadili filtere, u slučaju lakšeg zaprljanja, pošpricajte ih sredstvom protiv masnoće i ostavite da djeluje 10 minuta te potom očistite, isperite toplom vodom i osušite. Ako je zaprljanje veće, filtere potopite u vrelu vodu te pošpricajte sredstvom protiv masnoće i pustite da odstoje 15 minuta, zatim dobro isperite i osušite.
Postoji i opcija pranja filtera u perilici za posuđe, ali prethodno provjerite upute proizvođača. Prilikom stavljanja filtera, pazite da su dovoljno razmaknuti jedan od drugog.
Čišćenje napa uređaja, osim vanjskog dijela i filtera, obuhvaća i čišćenje unutrašnjosti. Pritom je važno najprije nanijeti sredstvo za čišćenje na vlažnu krpu i potom očistiti dijelove koji su vam dostupni.
Nemojte špricati ili nanositi bilo kakvu otopinu izravno na unutrašnjost nape jer se tamo nalaze žice i drugi osjetljivi dijelovi. Ako teže vidite unutrašnjost nape, uključite svjetiljku na mobitelu ili zamolite ukućane da vam pridrže bateriju kako bi čišćenje bilo što temeljitije.
Vodite računa o tome da je većina napi izrađena od nehrđajućeg čelika, stoga je potrebno izbjegavati direktno nanošenje abrazivnih sredstava za čišćenje na vanjski dio nape.
Kako biste jednostavno očistili vanjski dio, najbolje je koristiti mješavinu sapuna i vode jer će ona pomoći u procesu odmašćivanja.
Primjerice, u bocu s raspršivačem ulijte toplu vodu i nekoliko kapi deterdženta za posuđe. Pritom uvijek koristite krpu od mikrovlakana i nemojte strugati ili ribati napu oštrim čistačima jer bi mogli ostaviti ogrebotine.
Nape koje se tjednima ne čiste, u kuhinjama vrlo lako postaju plodno tlo za štetne mikroorganizme poput plijesni i bakterija. Ako u vašoj napi ima mikroba, ti mikroorganizmi mogu dospjeti i u zrak, stoga je redovito čišćenje poželjno i zbog očuvanja zdravlja. Pritom imajte u vidu da čišćenje napa uređaja nije isto što i dezinficiranje.
Kada čistite kuhinju, čistite samo prljavštinu, mrlje i ljepljive ostatke, ali to ne znači da je izvršena dezinfekcija. Naime, ovisno o vrsti dezinficijensa koji koristite, bitno je da on stoji na površini 1 do 10 minuta kako bi štetni mikroorganizmi bili uništeni. Naravno, prvo je potrebno očistiti napu od prljavštine, a potom i dezinficirati. Pri odabiru dezinficijensa pažljivo čitajte upute kako ne biste odabrali abrazivno sredstvo koje može oštetiti sjaj vaše nape.
Kad se napa osuši, vrijeme je za vraćanje filtera. Filtere vraćate tako da u rupice prvo uglavite onaj kraj filtera na kojemu se ne nalazi ručkica za otpuštanje. Kad osjetite da je panel na toj strani sjeo na mjesto, stisnite ručkicu na drugom kraju te otpustite kad panel postavite u predviđeni utor. Vodite računa o tome da filteri ne ispadaju iz ležišta
Više savjeta o održavanju kuhinje potražite u rubrici Inspiriraj se, a u Miminom webshopu provjerite cjelokupnu ponudu bijele tehnike. Usput istražite naš veliki asortiman kuhinjskog i drugog namještaja, uz koji je lako stvoriti pravi osjećaj doma.