Već duže vrijeme razmišljate o tome da počnete koristiti prirodna sredstva za čišćenje kuhinje? Ovoj metodi čišćenja se iz godine u godinu priklanja sve više ljudi, a osim toga što je dobra za okoliš i zdravlje, ona također štedi novac. Osnovni pribor za čišćenje vjerojatno već sada imate u kuhinjskom ormariću ili smočnici, a najčešće je riječ o sredstvima poput octa, limuna i sode bikarbone. Ono što vam dodatno treba su krpe za čišćenje, prazna boca s raspršivačem i obična voda. Naravno, pritom je neophodno znati i kako spomenuta sredstva kombinirati te kako iz njih izvući maksimum pri čišćenju kuhinje.
Kupovina namještaja za kuhinju i odabir kuhinjskih aparata najuzbudljiviji su dio pri uređenju kuhinje, ali ubrzo dođe i vrijeme za njihovo čišćenje. No, dobra je vijest da na raspolaganju imamo niz prirodnih sredstava za čišćenje kojima možemo zamijeniti kemijska sredstva. U tekstu smo objedinili najučestalije i najefikasnije metode, a one uključuju: bijeli ocat, sodu bikarbonu, limunov sok i kečap kao noviju metodu.
Riječ je o prirodnom dezinficijensu koji ima mnogo primjena u čišćenju svih prostorija u domu pa tako i kuhinje. Budući da je kiseo, odličan je za uklanjanje hrđe i kamenca, zbog čega se često koristi za uklanjanje kamenca s kuhinjskih pločica ili iz kuhala za vodu. No, u tom slučaju se prethodno razrjeđuje s vodom.
Natrijev hidrogenkarbonat ili soda bikarbona koristi se kao efikasno sredstvo za neutralizaciju mirisa. Naime, s obzirom na to da je njezin ph 8, soda bikarbona je blago lužnata te tako sprječava rast i razvoj mikroorganizama. Pri čišćenju kuhinje posebno je učinkovita u kombinaciji s octom.
Limun se također često koristi u ekološkom čišćenju kuhinje, pri čemu glavnu funkciju ima limunov sok. Primjerice, može se koristiti za tretiranje mrlja jer ima prirodna svojstva izbjeljivanja, no prije toga je poželjno isprobati ga na skrivenom području kako ne bi došlo do oštećenja. Koristi se i za otapanje naslaga tvrde vode te je odličan za sjaj mjedi i bakra.
Ocat u kečapu aktivni je sastojak koji ga pretvara u pomoćnika u borbi protiv hrđe i zagorene hrane, a koristan je i u čišćenju srebra, bakra, mjedi i nehrđajućeg čelika.
Ocat se najčešće koristi u kombinaciji s jednakim udjelom vode (50:50), a najlakše je uliti ga u bočicu s raspršivačem. Ova jednostavna kombinacija može se koristiti za čišćenje raznih površina, pa tako i kuhinjske radne ploče. Pritom se ne morate bojati da će vaš dom mirisati na ocat jer miris brzo nestaje.
Sodu bikarbonu stavite na dno kante za smeće ili u malu posudicu ili tanjurić unutar hladnjaka kako bi neutralizirala neugodne mirise. Možete ju kombinirati s octom za čišćenje pećnice, a kombinacija sode i vodikovog peroksida posebno je učinkovita na fugama.
Kad je riječ o limunu, prerežite ga na pola i pospite sodom prerezani dio limuna te njime oribajte masno dno tave kao što biste to učinili sa spužvicom. Ostavite da stoji 10 minuta ili više, ovisno o zaprljanju, i potom isperite.
U slučaju zagorene hrane, octena kiselina u kečapu učinkovito razgrađuje bakreni oksid koji nastaje kad hrana zagori. Sve što trebate je namazati zagoreni dio kečapom i pustiti da odstoji 30 min te nakon toga očistiti tavu.
Prirodna sredstva za čišćenje su dobar odabir, no pripazite s njihovim kombiniranjem i doziranjem. Primjerice, neispravno razrijeđen ocat može promijeniti boju ili oštetiti neke kuhinjske površine. Uz to, imajte na umu da su ocat i vodikov peroksid odlična sredstva za dezinfekciju, no nemojte ih miješati u istoj posudi jer se time stvara peroctena kiselina koja može nagristi kožu, a opasna je i za udisanje.
Također vodite računa o tome da neće sva sredstva jednako ukloniti klice i prljavštinu. Naime, većina prirodnih sredstava za čišćenje će to učiniti, no ako ste ih tek pripremili, odnosno, ako su svježa. Stoje li danima, i dalje će očistiti prljavštinu, ali će dezinfekcija biti neučinkovita.
Kako bi vaša kuhinja blistala od poda do stropa, u nastavku donosimo još nekoliko DIY metoda za čišćenje odvoda, mikrovalne i pećnice.
Stavite u kuhalo za vodu ocat i vodu u omjeru 1:3 u korist octa. Za to vrijeme stavite tri žlice sode bikarbone u otvor sudopera i, kad voda i ocat prokuhaju, izlijte ih u odvod. Ako inače imate problema s neugodnim mirisima iz odvoda, ovu metodu možete prakticirati jedanput tjedno.
Kako biste se riješili mirisa hrane ili mrlja od stvrdnute hrane u mikrovalnoj pećnici, WebMD savjetuje da pomiješate šest žlica sode bikarbone, ili pola šalice soka od limuna, s jednom šalicom vode u staklenoj posudi koja je prikladna za mikrovalnu. Stavite smjesu u mikrovalnu dok ne zavrije, a zatim je ostavite unutra sa zatvorenim vratima dok se ne ohladi. Para će rastvoriti mrlje od hrane i olakšati čišćenje.
Čišćenje unutrašnjosti pećnice najveći je izazov kad je u pitanju održavanje kuhinje. Prirodna DIY metoda kojom se u ovom slučaju možete poslužiti jest da u maloj posudi pomiješate pola šalice sode bikarbone s otprilike tri žlice vode, sve dok ne dobijete pastu za mazanje. Smjesu ravnomjerno nanesite na sve strane, izuzev grijača, te ostavite da stoji minimalno 12 sati.
Sutradan pređite pećnicu vlažnom krpom te sve tvrdokorne dijelove koji su ostali pošpricajte lagano octom i pustite par minuta da pjena odradi svoje. Zatim opet prebrišite unutrašnjost, sve dok pećnica ne bude čista.
Prirodna sredstva za čišćenje su odlično rješenje za svakodnevne zadatke čišćenja, pritom su zdravija za čovjeka i okoliš te pružaju značajnu uštedu u odnosu na kemijska sredstva. Ipak, kod određenih tvrdokornih naslaga, abrazivna kemijska sredstva će ostvariti bolji učinak te je također potreban kraći vremenski period kako bi se nešto očistilo.
Zato je najbolje kombinirati obje metode, s tim da je prirodna sredstva poželjnije koristiti na svakodnevnoj bazi, dok kemijska sredstva možete koristiti u slučaju najtvrdokornijih mrlja.