I vama padne mrak na oči kad sunce obasja kuhinjske ormariće, a vi istog trena ugledate svaku mrlju od hrane ili otiske prstiju? Održavanje kuhinje čistom svakodnevni je zadatak, koji, ako ga ne obavljate redovito, može dovesti do nakupljanja tvrdokorne masnoće na drvenoj kuhinji. A, ako pustite da prođe neko vrijeme, masne naslage će biti još teže očistiti. Zato je važno redovito čišćenje jako važno, no pritom imajte na umu da jača kemijska sredstva mogu nagristi završni sloj vaših kuhinjskih fronti. U nastavku saznajte kako skinuti masnoću s drvene kuhinje bez puno napora, a da pritom sačuvate izgled vaših ormarića.
Kuhinja je prostorija u kojoj se tijekom dana obavlja više zadataka, poput kuhanja, čišćenja i obrade namirnica te objedovanja. Zato se mrlje od hrane, masnoća nastala tijekom kuhanja i masni otisci prstiju svakodnevno pojavljuju na našim kuhinjskim ormarićima i ladicama. Ako ih zanemarimo, kasnije će čišćenje biti još zahtjevnije. Stoga je poželjno ukloniti mrlje čim nastanu, ili barem drugi dan, a pritom se preporučuje korištenje krpe od mikrovlakana i blažeg sredstva za čišćenje koje će pomoći u njezinom redovitom održavanju.
Amelie kuhinja po mjeri iz vlastite proizvodnje
Primjerice, najjednostavnija kombinacija je u bocu s raspršivačem uliti vruću vodu i nekoliko kapi deterdženta za suđe (na dvije šalice vode ide jedna žlica deterdženta). Naime, to što je deterdžent proizvod na bazi alkalija pomaže u učinkovitom uklanjanju masnoće, posebice kad se pomiješa s toplom vodom. Ako pak čistite veću kuhinjsku površinu, možete u kantu tople vode uliti jedan do dva mlaza deterdženta. Potom svaku površinu isperite i osušite.
Za teže mrlje možete koristiti bijeli ocat umjesto sredstva za pranje posuđa. Sve što trebate je pomiješati jednak udio octa i tople vode u bočici s raspršivačem i nanijeti na predviđeno područje. Neka otopina odstoji nekoliko minuta prije nego što je obrišete, i svakako isperite područje čistom vodom te temeljito osušite. U ovom slučaju samo pazite da je ocat pravilno razrijeđen s vodom kako ne bi oštetio kuhinjske fronte.
Masna prljavština zalijepljena za ormariće zasigurno je među najzahtjevnijim kuhinjskim zadacima, no održavanje kuhinje uistinu je jednostavnije ako dijelove koji se najviše koriste čistite svaki dan. Primjerice, radnu ploču u kuhinji je poželjno čistiti nakon svake uporabe, a ploču za kuhanje na kraju dana ili eventualno sutradan.
Jednom ili dvaput tjedno možete u cijelosti prebrisati sva vrata ormarića i ladica, koristeći pritom nježne pokrete.U slučaju tvrdokorne mrlje radije ostavite sredstvo da djeluje par minuta na mrlju kako bi ju rastvorilo jer će samim time brisanje biti jednostavnije. Drvene površine uvijek brišite u smjeru vlakana te je pritom važno da drvo ne ostavljate mokrim predugo jer to može uzrokovati njegovo savijanje ili širenje.
Evolution Antique Rose, kuhinja po mjeri iz vlastite proizvodnje
Za metalne dijelove, poput ručkica, možete koristiti četkicu za zube u prethodno navedenom omjeru octa i vode kako biste ju izribali i očistili od masnoće i prljavštine.
Dubinsko čišćenje drvene kuhinje, uključujući unutrašnjost ormarića, potrebno je obaviti tri do četiri puta godišnje.
Čak i s ventilacijskim sustavom, neizbježno je da će jedan dio pare od kuhanja doprijeti do vaših ormarića, baš kao i masnoća koja šprica iz tave tijekom kuhanja. Zato je potrebno redovito održavanje kuhinje kako bi ova prostorija uvijek izgledala elegantno i uredno, bez obzira na to imate li sjajne ili mat fronte. Imajte na umu da čisti gornji i donji kuhinjski elementi uvelike doprinose cjelokupnom izgledu kuhinje te je njihovo održavanje nužno i za dugovječnost kuhinje.
Više savjeta za uređenje i održavanje kuhinje potražite u Miminoj rubrici Inspiriraj se, dok vas u webshopu čeka veliki asortiman kvalitetnog namještaja i dekoracija, koji će vam pomoći da stvorite pravi osjećaj doma.