Svi saloni su zatvoreni od 13.00 do 16.00 h!
U pon, 16. 9. saloni Poreč, Pula, Koprivnica, Zadar i Kukuljanovo biti će zatvoreni!
Web shop privremeno ugašen zbog velike RASPRODAJE u salonima!
Planiranje kuhinje je proces koji ne treba brzati. On traži posvećenost i brigu o detaljima kako kasnije ne bi ste žalili zbog bilo koje ishitrene odluke ili praćenja određenog trenda koji vam se sada više ne sviđa. Kakve ćete materijale i boju odabrati, koje će visine biti radna ploča ili koliko ćete imati utičnica, samo su neka od pitanja koja trebate definirati već u startu. Zato u ovom blogu donosimo korisne savjete koji će vam pomoći da najbolje isplanirate svoju novu kuhinju. Naravno, uvijek se možete obratiti i Miminim stručnjacima kako bi vam taj proces maksimalno olakšali s tehničke strane.
Dobro pozicionirana rasvjeta može uvelike doprinijeti cjelokupnom izgledu kuhinje te stvoriti dojam dubine i većeg prostora. Glavna stropna rasvjeta nije dovoljna kako biste dobili izgled kuhinje koji često viđate na Instagramu ili Pinterest. U tom slučaju je LED rasvjeta iznad radne površine ili unutar staklenih ormarića ono čime ćete postići željeni efekt.
U Mimi koristimo elegantnu LED rasvjetu koja suptilno naglašava elemente na koje želimo privući pažnju. Smjestimo li ju ispod gornjih elemenata gdje znamo da i inače nedostaje prirodnog svjetla, ujedno će osvijetliti radnu površinu čime će utjecati na bolju funkcionalnost prostora.
Espirit Elixir White kuhinja po mjeri s LED rasvjetom.
Kad je riječ o utičnicama, planirajte ih dovoljno, ali pazite da s njima ne pretjerate. Kada definirate gdje će biti ključni uređaji u kuhinji, poput pećnice, perilice i hladnjaka, namjenske utičnice za te uređaje postavite iza njih kako bi kuhinja izgledala urednije. Pritom ih nemojte pozicionirati skroz na sredinu kako biste kasnije mogli lakše doći do njih. Ako ih postavljate na zidnu oblogu, imajte na umu da bi trebale stajati minimalno 10 cm od radne ploče, a maksimalno 15 cm.
Utičnice za lokalno korištenje, odnosno, one koje se uključuju po potrebi za različite aktivnosti neka budu pozicionirane 15 cm od vrata ili kraja zida, a za male kućanske aparate najbolje je odabrati ugradbene utičnice u sklopu radne ploče ili kuhinjskog elementa.
Kako bi održavanje kuhinje bilo jednostavnije, ali i kako bi zrak u prostoriji bio čišći i zdraviji, vrlo je važno osigurati dobar sustav ventilacije. Bilo da ste odabrali kompletno ugradbenu napu, teleskopsku napu ili samostojeću, važno je da ona kvalitetno radi svoj posao te apsorbira paru i mirise nastale tijekom kuhanja.
Također, ako u neposrednoj blizini vašeg štednjaka nema prozora, odnosno, otvora za brzu izmjenu zraka, razmislite o odabiru jače nape za vašu novu kuhinju. No, unatoč tome što imate napu, imajte na umu da je i dalje poželjno svakodnevno provjetravati prostoriju.
Pri odabiru bijele tehnike i kućanskih uređaja za novu kuhinju, birajte one koji će vam uz pomoć pametne tehnologije olakšati rad u kuhinji. Tako u našoj ponudi možete pronaći kuhinjsku opremu renomiranih proizvođača koja će se izvrsno uklopiti u vaše planove.
Primjerice, hladnjak side by side Gorenje NRS 9181 VX energetskog je razreda A+ te donosi dovoljno prostora za odlaganje velike količine hrane. Među istaknutim karakteristikama ovog hladnjaka nalaze se opcija SuperCool brzog hlađenja, SensoTech, dispenzer vode, ledomat, LED zaslon, FastFreeze brzo zamrzavanje i zvučni signal koji vas upozorava da su otvorena vrata.
Hladnjak side by side Gorenje NRS 9181 VX.
Tu je i ploča za kuhanje Bosch PKN645BA2E, odnosno, električno kuhalište od staklokeramike. Ovaj pametni uređaj posjeduje nekoliko korisnih karakteristika kao što je značajka ReStart, koja ako nešto prekipi automatski isključuje ploču za kuhanje te pohranjuje posljednju odabranu postavku. Jednako je praktična i brava ChildLock koja zaključava upravljačku ploču kako bi se spriječila slučajna promjena postavki.
Kad su u pitanju funkcija i organizacija kuhinje, na umu trebate imati ključne točke kuhinje: kuhanje i priprema hrane, točka pranja te spremanje namirnica. Zato se pri kreiranju rasporeda uređaja koji pripadaju spomenutim točkama koristi koncept radnog trokuta.
Radni trokut na primjeru kuhinje po mjeri Espirit Cashmere.
On je osmišljen kako bi se optimiziralo kretanje unutar kuhinje pa su tako kuhinjski elementi poput sudopera, hladnjaka i pećnice smješteni tako da svaka ključna točka čini jedan kut zamišljenog trokuta. Ovaj način organizacije kuhinje uvelike olakšava svakidašnji rad i boravak u kuhinji te je važno definirati ga na samom početku planiranja kuhinje.
Kuhinjska radna ploča ili radna površina je sastavni dio svake kuhinje, a njezine glavne značajke su povećana otpornost na ogrebotine, udarce, kemikalije i toplinu. Možda su vam se svidjele granitna ploča za kuhinju, mramorna ili kvarcna, ali vas cijena ipak odbija od kupnje? Naše radne ploče su raznolike izgledom i materijalima, tako da ćete sigurno pronaći onu koja odgovara vašem budžetu, ali i svakodnevici.
Kad je riječ o visini radne ploče, postoji nekoliko faktora koje vrijedi uzeti u obzir. Naime, standardna visina radne ploče iznosi otprilike 90 cm, no za njezino ergonomske korištenje, visinu donjih elemenata najbolje je prilagoditi visini osobe koja najčešće kuha i provodi vrijeme za sudoperom.
Tako će osobi koja je visoka 180 cm odgovarati visina od 95 cm, dok će osobi koja je visoka 160 cm više odgovarati visina od 85 cm. To ne možete postići odabirom gotovih kuhinja, no zato vam kuhinje po mjeri omogućuju maksimalno prilagođavanje.
Preferirate li kuhinje neutralnih tonova kao što su bijela, siva ili bež, a sama kuhinja nema fokusnih točaka, dovoljan je jedan element u akcentnoj boji kako bi unijeli malo dinamike i raznolikosti u prostor. Primjerice, na primjeru kuhinje iz Espirit kolekcije možete vidjeti kako je uski otvoreni poličar usklađen sa stilom ostatka interijera, a pritom joj pruža zanimljiv izgled.
Kuhinja po mjeri Espirit Greywood / Elixir Matte Grey / Burgondy.
Ako ipak želite isključivo neutralne i prirodne boje u interijeru, Mimine kuhinje po mjeri farmhouse stila sigurno će vam se svidjeti. Karakteristične boje za ovaj stil su upravo neutralne, prirodne boje kao što su bež, bijela, nijanse smeđe i uzorak drva.
Što se tiče najboljeg materijala za kuhinje, u Miminoj proizvodnji su najzastupljeniji medijapan i iveral. Podsjetimo se, medijapan je naziv za vlaknaste ploče srednje gustoće proizvedene od gusto prešane drvene prašine vezane smolom pod visokim pritiskom i temperaturom.
On se može oblagati folijom ili lakirati zbog svoje male poroznosti, zbog čega su rubovi medijapan ploča spojeni i zaobljeni, a prijelazi nevidljivi, što elementima daje dojam elegancije. Zato je medijapan popularan materijal za izradu kuhinja.
Iveral se pak dobiva posebnom tehnikom oplemenjivanja površine obične iverice papirnatom folijom koja je impregnirana melaminskim smolama (melaminom). Tim se postupkom materijal štiti od ogrebotina i vlage te se radi dodatne zaštite na bočnim stranama iveral obrađuje ABS trakom.
Od ostalih materijala u ponudi, izdvajamo i inovativne antifinger fronte (XT dekori) koje sadržavaju akrilni materijal za kuhinje. Razlika između klasičnih i XT dekora je inovativan finalni višeslojni premaz koji se sastoji od trajnog elastičnog funkcijskog sloja te UV-stvrdnjavajućih akrilnih premaza čime se stvara tekstura koja je otporna na tragove prstiju i masnoću.
Pogledajte naše kuhinje kako biste odabrali svog favorita, a sva dodatna pitanja koja imate u vezi planiranja nove kuhinje postavite Mimim stručnjacima kroz obrazac Pitaj dizajnera.