
Na kauču gotovo svakodnevno odmaramo nakon posla, gledamo TV ili čitamo knjigu, no često zaboravimo da sa svakim sjedenjem ili ležanjem, na njemu ostaju čestice prljavštine. Upravo zbog toga je potrebno redovito čišćenje kauča ili kutne garniture, kako ne bi došlo do taloženja prljavštine i samim time promjene boje, pojave neugodnih mirisa, ali i potencijalnih zdravstvenih problema. Pritom je proces održavanja vrlo jednostavan ako imate navlake koje se mogu skinuti i oprati u perilici. No, također postoje koraci u uklanjanju mrlja kada skidanje navlake nije moguće. U nastavku saznajte kako očistiti kauč od tkanine da ponovno izgleda svježe i novo.
Ako kauč ne čistimo redovito, svaki put kad sjednemo ili se dignemo s njega, oslobađamo čestice prašine, ali i potencijalne alergene poput grinja, peludi ili spora plijesni. Time se spomenute tvari dižu u zrak i mogu izazvati alergijsku reakciju. Stoga imajte na umu da redovitim čišćenjem kauča smanjujete prisutnost ovih alergena. Izostanak redovitog čišćenja također može oštetiti tkaninu kauča i tako utjecati na njegovu dugotrajnost. A, pored samog izgleda, održavanje je važno i kako biste spriječiti pojavu neugodnih mirisa u dnevnom boravku koji mogu dopirati iz kauča.
Ako se navlake s vašeg kauča mogu skinuti i strojno oprati, perite ih na programu za delikatno rublje i pritom koristite hladnu vodu. Izbjegavajte sušilicu jer bi moglo doći do oštećenja boje ili se tkanina može stisnuti. No, ako navlake ne možete skinuti, potrebno je ručno pranje.
Za početak, prije samog čišćenja, oslobodite kauč od malih jastuka te usisivačem s nastavkom za tkaninu usišite sve površine i utore do kojih možete doći. Tako ćete se riješiti prašine, no za mrlje je potrebno prikladno sredstvo za čišćenje koje ćete odabrati ovisno o uputama na etiketi kauča.
U uputama će biti označeno može li se tkanina čistiti sredstvom za čišćenje na bazi vode (W), otapalom, odnosno, proizvodom za kemijsko čišćenje bez vode (S) ili je pak dozvoljena kombinacija jednog i drugog (W+S). Također, na etiketi možete pronaći i oznaku X, što u prijevodu znači da kauč možete samo usisavati ili lagano četkati.
Pritom je najjednostavnije očistiti kauče s oznakom W i W+S, dok je u procesu čišćenja kemijskim sredstvima potrebno napraviti dobru ventilaciju u prostoru te držati sredstvo podalje od otvorenog plamena. Također je vrlo važno pridržavati se uputa na kupljenom proizvodu te ga prvo testirati na manje vidljivom dijelu kauča.
Osim sredstva za pranje kauča s oznakama W ili W+S, od ostalog pribora potrebne su vam tri kvalitetne krpe od mikrovlakana koje ne puštaju boju, destilirana voda jer minerali iz slavine mogu ostaviti talog te veća posuda s čistom vodom.
Kad je riječ o uklanjanju konkretne mrlje ili prljavštine, postupak je sljedeći:
Jedan od popularnih načina uklanjanja mrlja neugodnih mirisa je i korištenje sode bikarbone. Dovoljno je posuti sodu na mjesto koje je prethodno usisano, ostaviti 15 do 30 minuta te zatim ponovno usisati.
Za redovito održavanje kauča čistim, usisavanje s nastavkom za tkaninu vrlo je bitan korak i potrebno je usisati čitav kauč minimalno jedanput tjedno. Povremeno, ako je u uputama dozvoljena voda, možete uzeti i krpu od mikrovlakana namočenu u odabrano sredstvo za čišćenje kauča (W, W+S) te lagano prebrisati cijeli kauč i pustiti da se osuši.
Ako primijetite da mrlja nije nestala nakon prvog čišćenja, ponovite postupak još dva ili tri puta. Također, ako ste koristili sredstvo na bazi vode, kao što je kombinacija deterdženta za posuđe i vode, razmislite o kupnji namjenskog sredstva s jačim djelovanjem.
Za izrazito tvrdokorne mrlje, primjerice, kod kauča koji nije čišćen duže vrijeme, najbolje je potražiti pomoć profesionalca jer biste kontinuiranim nanošenjem sredstva i/ili grubljim čišćenjem mogli oštetiti tkaninu.
Dodatne savjete za održavanje doma potražite na našem blogu, gdje smo ranije pisali i o čišćenju kožnog kauča. U web trgovini Namještaja Mima, kao i uvijek, čeka vas širok asortiman namještaja za sve prostorije vašeg doma; dnevni boravak, kuhinju, blagovaonu, spavaću sobu, predsoblje, kupaonu, ali i vanjske površine.