Velika skladišna rasprodaja u Mima web shopu – USKORO! Saznajte više OVDJE!
Odabir garniture presvučene kožom daje jedinstven izgled dnevnom boravku, bilo da je riječ o pravoj ili eko koži, no, ako se ne čisti redovito, s vremenom dođe do nakupljanja prašine i prljavštine. Pored toga, iako je održavanje kožne sofe ili kutne garniture u principu vrlo jednostavno, nekad se znaju dogoditi određena zaprljanja koja zahtijevaju poseban pristup. Stoga, kako bismo vam olakšali borbu protiv mrlja, u nastavku smo pripremili nekoliko savjeta za čišćenje, njegu i održavanje kožnog namještaja. Saznajte koja su vam sredstva potrebna za čišćenje kožne garniture kako bi ona uvijek izgledala sjajno, bez mrlja i ranih znakova istrošenosti.
Danas su na tržištu dostupna različita sredstva za čišćenje kože, kao što je, primjerice, sapun za sedlo i kožu. Naime, takva namjenska sredstva imaju uravnotežen pH i mogu ukloniti razne mrlje, a da istovremeno očuvaju stanje kožne garniture. No, u nekim slučajevima, kao sredstvo za čišćenje kože mogu poslužiti preparati koje već imate u svom domu, poput blagog deterdženta ili čak kukuruznog škroba, a uz to su potrebni i krpa od mikrovlakana te destilirana voda.
Također, nemojte zaboraviti i na sredstva za njegu, koja uključuju balzame, serume i kreme za kožu. Njihova svrha je da kožu vlaže i održavaju mekom. Primjerice, kreme za kožu često dolaze i s pigmentima za vraćanje izvorne boje te se koriste kako bi se kreirao meki sjaj na površini kožnog namještaja. Prije svake uporabe, najbolje je testirati proizvod na manje vidljivom mjestu.
Nije rijetkost da u trenucima kada kreće bitna utakmica, omiljeni film ili serija, nemamo vremena sjediti za blagovaonskim stolom pa odlučujemo večerati na garnituri. U takvoj situaciji kap masnoće u trenu se može naći na namještaju, što znači da je vrijeme za čišćenje kožne garniture. Evo kako se s time uspješno suočiti.
Za početak, suhom krpom od mikrovlakana uklonite onoliko masnoće koliko možete. Nakon toga, pospite kukuruzni škrob (gustin) ili talk preko problematičnog mjesta dok cijela mrlja ne bude prekrivena. Ostavite da odstoji preko noći, a ujutro nježno uklonite prah suhom krpom od mikrovlakana te, kad ste sigurni da ste uklonili svu masnoću, nanesite namjensko sredstvo za njegu kože kako biste području vratili stari sjaj.
Kad je u pitanju čišćenje kožne garniture od lakših mrlja, može vam pomoći i kombinacija vode i blagog deterdženta. Sve što trebate je umočiti krpu od mikrovlakana u destiliranu vodu u koju ste dodali sredstvo, ili pak sapun za kožu, zatim njome obrisati nastalu mrlju. Kad ste završili, pobrinite se da ne ostane višak vlage na površini te pažljivo tapkajte suhom krpom kako biste što više osušili područje.
Kod redovitog održavanja, kožni namještaj je potrebno prebrisati suhom krpom kada vidite da se na njemu počnu nakupljati čestice prašine. A, za dodatnu njegu, jedanput mjesečno nanesite balzam ili kremu kako biste što više očuvali početni izgled garniture. To će vam ujedno pomoći u sprječavanju diskoloracije i pucanja kože.
Kad je riječ o znakovima pucanja, imajte na umu da su direktna sunčeva svjetlost i suh zrak od među glavnim faktorima koji uzrokuju pukotine. Stoga garnitura ne bi trebala biti pozicionirana tako da je na direktnom udaru sunca, blizu radijatora ili klime jer će to isušiti kožu, a sunce može uzrokovati i diskoloraciju.
Kako bi vaša kožna garnitura godinama zadržala sjaj i mekoću, najvažnije je reagirati na nastalu mrlju što prije te ju redovito održavati. Naravno, pobrinite se i da je garnitura u dnevnom boravku na odgovarajućem mjestu. Čišćenje kože i redovita njega neće pomoći ako je radijator smješten odmah iza garniture ili je pak jedan dio nje ljeti konstantno izložen jakom suncu. A, ako ste trenutno u potrazi za novom kožnom garniturom, u asortimanu Namještaja Mima čeka vas širok izbor.