Pri odabiru boja za dnevni boravak važno je uzeti u obzir kako pojedina boja djeluje na naše raspoloženje. Naime, ponekad toga nismo svjesni, ali određene nijanse mogu poticati energiju ili pak djelovati umirujuće, što je svakako prikladniji odabir kad je riječ o dnevnom boravku. Ako ste pak među onima koji godinama boje sve prostorije doma u bijelu nijansu jer mislite da su jače ili tamnije boje rizik, možda vas naš mali vodič za odabir najbolje boje razuvjeri. Saznajte i kako u prostoru koristiti kontrastne nijanse te koje će boje kreirati najugodniju atmosferu u vašem dnevnom boravku.
Jeste li znali da svijetle i tople boje poput crvene, narančaste i žute potiču energiju i sreću, dok hladne i prigušene boje, kao što su, primjerice, plava zelena i ljubičasta, djeluju umirujuće? Upravo je to psihologija boja koju bismo trebali imati na umu pri odabiru glavnih boja za dnevni boravak.
Među bojama koje prizemljuje i relaksiraju nalazi se i neutralna smeđa nijansa koja stvara osjećaj sigurnosti. Ova zemljanu boju često koriste osobe koje preferiraju neutralnu paletu boja, a njena prednost je i ta što se dobro stapa s drugim bojama.
Kad je riječ o neutralnim bojama, jedna od najpopularnijih je bijela, odnosno, različite nijanse bijele boje. Ova boja može učiniti da prostor izgleda svježe, a zanimljivo je i da potiče kreativnost. No, previše bijele boje može djelovati sterilno ili grubo te uzrokovati osjećaj usamljenosti.
Kutna garnitura Bahama u upečatljivoj boji terakote pruža atraktivan kontrast bijeloj boji zidova
Bijele nijanse su popularan odabir jer imaju veliku moć refleksije i kreiraju osjećaj prostranosti u dnevnom boravku, a to je naročito važno ako raspolažete prostorom manje kvadrature.
Također, dnevni boravak s bijelom bojom zidova je lakše dekorirati budući da je ova boja vrlo komplementarna s drugim nijansama. Pritom, kad vam neka nijansa dosadi, možete odabrati jastuke, slike i dekoraciju u novoj boji te tako promijeniti izgled boravka, a da pritom ne morate mijenjati boju zidova.
No, imajte na umu da postoje različite nijanse bijele boje, a vi trebate odlučiti koja je najbolja boja za dnevni boravak u vašem domu. Primjerice, želite li sofisticiranu toplu bijelu nijansu, pogledajte nijansu ‘’Swiss Coffee - Benjamin Moore’’ kako biste znali što tražiti pri kupnji boje.
Svijetle nijanse također podrazumijevaju pastelne nijanse koje su često prisutne u dnevnim boravcima retro dizajna. Naime, relaksirajuća i topla nijansa breskve ili pak nježna plava boja koja podsjeća na more, djeluju prozračno i umirujuće te su iz toga razloga također poželjne za dnevni boravak.
Tamne nijanse su oduvijek povezivane s lošim raspoloženjem, no u uređenju interijera, to nije slučaj. Štoviše, tamnije nijanse kreiraju ugodnu i intimnu atmosferu, a ujedno mogu pružiti dubinu i karakter te spriječiti da prostorija izgleda jednolično i ‘’ravno’’. Pritom ih možete nijansirati pa tako zidove možete obojiti u tamnu nijansu zelene, okvir vrata u srednje svijetlu nijansu, a zavjese u još svjetliju nijansu zelene.
Tamne boje također možete ublažiti zemljanim tonovima. Primjerice, fotelja u boji terakote ili pak svijetlo smeđa kožna garnitura odlično će se uklopiti s tamno plavom bojom zida. Tamne nijanse vam također omogućuju da kreirate iluziju o dužini, visini ili širini prostorije. Primjerice, ako je u prostoriji strop nizak, možete obojiti zidove, a strop ostaviti u bijeloj nijansi jer će tako izgledati višim.
Kreiranje kontrasta je vrlo važna stavka pri uređenju svake prostorije u domu jer on dodaje vizualni interes prostoru te ga čini upečatljivim i dinamičnim. Naravno, važan je i sklad u bojama pa kontrasti ne trebaju biti preveliki, no ako je sve u približno istoj nijansi, prostor može djelovati monotono.
Kontrastne boje mogu djelovati vrlo efektno u dnevnom boravku, a koje su boje suprotne jedna drugoj i pritom komplementarne, možete pogledati na prikazu teorije boja. Primjerice, crna i bijela, ljubičasta i žuta te narančasta i plava su kontrastne komplementarne boje.
Boje za zidove koje se slažu i koje dizajneri često koriste pri uređenju interijera također su: crna, bijela i senf boja, plava, siva i boja žalfije, kao i narančasta, žuta i ljubičasta. Neutralne boje je najlakše kombinirati jer su međusobno vrlo komplementarne, a lako ih je uskladiti i s intenzivnim bojama koje se u prostor dodaju putem akcentnih detalja.
Dodatne savjete i inspiraciju za uređenje dnevnog boravka potražite na našem blogu, a asortiman namještaj za sve prostorije doma čeka vas u web trgovini Namještaja Mima.