
Ostvarite BESPLATNU DOSTAVU na sve iznose iznad 500 € i 20% popusta na cjelokupan asortiman uz kupon kod: MIMA20
S obzirom na to da se kutna garnitura koristi svakodnevno, njezino redovito održavanje je važno, ne samo zbog izgleda, već i zbog zdravlja. Prašina, dlake i grinje često se znaju uvući u garnituru pa je upravo zato trebamo redovito usisavati, a idealno bi bilo da to radimo svaki drugi dan. No, ponekad znamo i proliti malo kave ili soka pa je i u tim slučajevima važno znati kako pravilno odstraniti mrlju. Zato vam u nastavku teksta donosimo savjete kako održavati kožnu i tekstilnu kutnu garnituru čistom i urednom da bi ona uvijek izgledala kao nova, a pritom otkrijte i prednosti pametne tkanine.
Kožne garniture mogu biti od prave kože, eko kože ili mogu biti kombinacija jednog i drugog. To bi značilo da se prava koža koristi na mjestima koja su najčešće u dodiru s ljudskim tijelom; sjedište, naslon i rukonaslon, dok je ostatak garniture presvučen u eko kožu. Premda kožne garniture slove kao jedne od najjednostavnijih za održavanje, i tu postoje neka pravila. No, prije nego li krenemo sa savjetima, preporučujemo vam da se prvo držite uputa za čišćenje i održavanje koje ste dobili uz svoju garnituru.
Kod održavanja kože, stručnjaci savjetuju da izbjegavate korištenje kućnih pripravaka koje ste sami osmislili (npr. voda i jabučni ocat, majoneza i slično) te da se klonite proizvoda koji sadrže amonijak ili lužine jer mogu nepopravljivo oštetiti vašu kožnu garnituru. Američki ‘’Institut za certifikaciju, inspekciju, čišćenje i restauraciju’’ pritom savjetuje i da izbjegavate sredstva poput deterdženta, ulja, sredstva za poliranje namještaja, sapuna za sedlo te abrazivnih materijala i svih sredstava za čišćenje s nagrizajućim sastojcima. Kod mrlja na bazi ulja, poput maslaca ili ulja za tijelo, preporučuje se brisanje čistom i suhom krpom bez korištenja vode jer će se s vremenom raspršiti u kožu. Također nije poželjno koristiti sušilo za kosu kako biste osušili fleku jer toplina može uzrokovati diskoloraciju kože.
Lista materijala koji su potrebni za čišćenje i održavanje kožne kutne garniture sastoji se od: usisivača, destilirane vode, blagog/PH neutralnog tekućeg sapuna, mekane krpe za čišćenje s mikrofibrom, prekrivača za garnituru (kad je prejako sunce) i specijalne kreme/regeneratora za održavanje kože. Kožnu garnituru biste trebali prebrisati minimalno jedanput tjedno krpom od mikrofibre, a kremu ili regenerator za kožni namještaj nanijeti svakih šest do 12 mjeseci (ili po potrebi, nakon čišćenja mrlje). Izbjegavajte ulja za održavanje kože koja sadrže silikon ili vosak jer mogu učiniti površinu kožne garniture trajno ljepljivom. Kad je riječ o tvrdokornim mrljama, jedna od preporuka je posuti mrlju puderom od talka (baby puder) ili kukuruznim škrobom, pustiti preko noći da puder upije čestice ulja te ujutro prebrisati krpom od mikrofibre. Nakon toga, mjesto obavezno namažite preparatom za njegu kože. Pritom budite oprezni s mrljama od ulja jer se određene vrste ulja, poput onih veće gustoće ili ulja dobivenih iz zrna soje, neće moći tako lako ukloniti s kožnog namještaja.
S kupnjom garniture dobili ste i upute za njeno održavanje, a na uputama se često nalaze kodovi koji zapravo sugeriraju koja se sredstva koriste za održavanje pa o tome ovisi čime ćete uklanjati mrlje. Garniture od tkanine potrebno je redovito usisavati, a nekad možete koristiti i valjak za skidanje dlaka. On će vam biti od velike pomoći i ako imate kućnog ljubimca. Također, ako je vaš ljubimac ostavio neugodan miris na kutnoj garnituri, dovoljno je posuti mjesto sodom bikarbonom, ostavite da djeluje 15 do 20 minuta i potom usisati. Za mucice je najefikasnije koristiti namjenski aparat za uklanjanje mucica jer nije oštar prema tkanini kao razni ručni odstranjivači koji se reklamiraju na društvenim mrežama. Kad je riječ o prolivenom soku, kavi ili čaju, najbolje je što prije uzeti čistu krpu koja dobro upija te nježno tapkati po prolivenom mjestu dok se ne upije tekućina. Nemojte trljati mrlju jer to samo gura prolivenu tekućinu dublje u tkaninu i otežava čišćenje. Na nekim garniturama se mogu utrljati deterdžent i mlaka voda kako bi se uklonila tvrdokornija mrlja, ali ovo rješenje primijenite samo ako je dozvoljeno u uputama koje ste dobili. Soda bikarbona je također jedna od opcija, samo ju treba posuti, ostaviti da stoji 30 minuta i zatim usisati, a proces se može ponoviti dok se mrlja potpuno ne ukloni.
O ranije spomenutim mrljama manje brinu oni koji imaju kutnu garnituru s pametnom tkaninom. Riječ je o posebnom materijalu tkanine koji je otporniji te ga je zato lakše čistiti i održavati. Izdvojili smo dvije vrste takvih tkanina koje imamo u našoj ponudi, a vi sami zaključite zašto su one sve poželjniji odabir.
Imati kućnog ljubimca uglavnom znači da se svakodnevno borite s dlakama koje on ili ona ostavlja iza sebe. Danas velik broj ljudi ima jednog ili dva kućna ljubimca, stoga pet friendly tkanina predstavlja pravi spas za kutnu garnituru. Struktura ove vrste tkanine nije neuništiva, ali je otpornija na grebanje u usporedbi s običnim tkaninama. Površina tkanine je također glatka i omogućuje lako uklanjanje dlaka, što znači da se one neće uvući u sjedište ili naslon. Čišćenje je također olakšano i mrlje od šapa je dovoljno prebrisati vlažnom krpom kako bi se one odstranile.
Ako vam ponekad srce stane kad ugledate dijete kako trči oko kutne s čašom soka, onda će vas water repellent tkanina riješiti svih muka. Riječ je o specifičnom hidrofobnom materijalu koji učinkovito sprječava upijanje prolivene tekućine te ostavlja kapljice na površini materijala. Dakle, ako prolijete jutarnju kavu ili čaj po kutnoj garnituri, sve što trebate napraviti je jednostavno obrisati mjesto krpom ili papirnatim ručnikom.
Sljedeći put kad budete birali kutnu garnituru, svakako razmislite o prednostima odabira garniture s pametnom tkaninom. A do tada, uz naše savjete, održavajte svoje kutne garniture čistim i sjajnim kao prvog dana kad ste ih kupili!