Uz kupnju 2 ili više artikala uštedite DODATNIH 20%!
Aktualno radno vrijeme salona pronađite OVDJE!
Web shop privremeno ugašen zbog velike RASPRODAJE u salonima!
Fotelje su vrlo praktičan dodatak dnevnom boravku jer, pored toga što mogu uljepšati prostoriju, također su funkcionalne. Danas na tržištu postoji mnoštvo različitih modela, od običnih do masažnih, no gotovo najveća pažnja pridaje se materijalu kojim je fotelja presvučena. Kao i kad je u pitanju odabir materijala za kauč, i ovdje se glavne nedoumice vrte oko toga koje su vrste tkanina najbolji odabir za potrebe obitelji. Zato je dobro znati koje su prednosti i mane najčešće dostupnih materijala i koji još faktori igraju glavnu ulogu u donošenju odluke o kupnji idealne fotelje.
Ako će vaša fotelja biti smještena u spavaćoj sobi, učestalost njezina korištenja će vjerojatno biti znatno manja, nego li u situaciji kad se ona nalazi u dnevnom boravku. Upravo je učestalost korištenja jedan od glavnih faktora pri donošenju odluke koje ćete platno za tapeciranje odabrati.
Primjerice, možda fotelju birate kao dodatno mjesto kada dođu gosti, a u svojoj svakodnevici više volite kauč. S druge strane, ako tražite udoban komad namještaja koji ćete vi i ukućani koristiti svakodnevno, izdržljivost materijala vrlo je bitan faktor jer će utjecati na njenu dugovječnost. Također, ako imate djecu ili kućne ljubimce, osjetljivi materijali poput baršuna potencijalno nisu najbolji odabir jer lakše može doći do prljanja ili oštećenja materijala.
Što se tiče same konstrukcije fotelje, drvo, MDF i metal su najučestaliji materijali za njenu izradu. No, kad su u pitanju vrste tkanina kojima je fotelja presvučena, izbor je nešto veći, a možete ga provjeriti i u asortimanu fotelja Namještaja Mima. Primjerice, pamuk je materijal koji je često korišten kao platno za tapeciranje fotelje, a nerijetko se miješa i s lanom ili drugim umjetnim materijalima radi čvrstoće i lakšeg održavanja.
PP ili polipropilenska tkanina također je često viđen materijal na foteljama, uglavnom je budget friendly, lagana je, vrlo otporna i lako se čisti. Jednako je izdržljiva i poliesterska tkanina koja je otporna na mrlje i dostupna u širokom rasponu boja i završnih obrada, a često dolazi u kombinaciji s pamukom ili lanom.
Kad je riječ o koži, fotelje i otomani od prave kože osim udobnosti i jednostavnosti održavanja, također će trajati jako dugo ali su, očekivano, u nešto višem cjenovnom rangu. No, ako vam je budžet nešto manji, tu je eko koža kao alternativa. Važno je naglasiti da je danas dostupno mnogo varijanti umjetne kože, od kojih one kvalitetnije itekako mogu pružiti željenu izdržljivost.
Danas su vrlo tražene i baršunaste fotelje, ali pritom valja napomenuti kako je originalni baršun dobiven od svile te je samim time njegova cijena vrlo visoka. Upravo zato je sintetički baršun od umjetnih vlakana, ili mješavine prirodnih i umjetnih materijala, idealna alternativa te je često korišten kao materijal za presvlačenje stolica.
Od kvalitetnijih i skupljih materijala, također su popularne fotelje presvučene tkaninom koja je izrađena od vune, među kojima je i popularni bukle.
Prvo što trebate uzeti u obzir prilikom odabira fotelje su navike vaše obitelji. Ako se često događa da djeca proliju sok po kauču ili ostavljaju otiske prstiju, možda je bolje izbjegavati fotelju presvučenu pamukom, lanom ili baršunom jer ovi materijali brže upijaju tekućinu i boju. S druge strane, ako ste odabrali fotelju s presvlakama koje se mogu skinuti i oprati, održavanje će biti lakše.
Također, ako imate kućne ljubimce, uzmite u obzir da fotelje od prave i eko kože nisu najbolja solucija jer, premda se jednostavno održavaju, također se lako mogu ogrebati i oštetiti. U tom slučaju je poliesterska tkanina bolji odabir jer je otpornija. No, jaka i direktna sunčeva svjetlost može dovesti do njezina oštećenja, baš kao i u slučaju s kožom, pa vodite računa gdje ćete ju postaviti.
Kao i kad je u pitanju presvlaka za kauč, konačni odabir ovisi o svim navedenim faktorima te o tome koliko ste vremena spremni potrošiti na održavanje namještaja.
Primjerice, odaberete li baršunaste fotelje, pripremite se na nešto češće usisavanje jer je prašina itekako uočljiva na tamnijim nijansama. Kad je riječ o mrljama, imajte na umu da nijedan namještaj nije dobro ribati jer taj postupak može dodatno potisnuti mrlju u tkaninu ili ju oštetiti.
Dovoljno je uvijek imati spremnu mekanu krpu od mikrovlakana za brisanje prašine, a o tome možete li koristiti vodu, alkohol i druge tekućine za uklanjanje mrlja, bit će označeno u uputama koje ste dobili. Također, ako vaši ljubimci puštaju dlake, valjak za čišćenje odjeće bit će vaš spas.