Uz kupnju 2 ili više artikala uštedite DODATNIH 20%!
Aktualno radno vrijeme salona pronađite OVDJE!
Web shop privremeno ugašen zbog velike RASPRODAJE u salonima!
U stvaranju privlačnog i funkcionalnog interijera, ključno je uspostaviti koheziju i ravnotežu između različitih elemenata u prostoru, uključujući namještaj, boje, teksture, dekor, rasvjetu i funkcionalnost. Ovaj koncept poznat je još i kao komplementarnost dizajna, a primjenjuje se u njegovim mnogim pravcima, od grafičkog dizajna, industrijskog dizajna, modnog dizajna, arhitekture te dizajna interijera. U nastavku donosimo nekoliko odličnih pravila kojima ćete s lakoćom postići sklad i harmoniju interijera kojeg uređujete i u kojem ćete još dugo moći uživati.
Uvriježeno je mišljenje kako se suprotnosti privlače, a tako je i s bojama u dizajnu interijera. Komplementarne boje su one koje stoje jedna nasuprot druge kada ih promatramo u Ostwaldovom kotaču boja. Takva kombinacija dvaju potpuno različitih ali nadopunjujućih nijansi, privlači najviše pozornosti u interijeru i stvara dramatičan izgled prostora. Najugodniju kombinaciju postići ćemo spajanjem toplih i hladnih tonova, poput zelene s crvenom ili plave sa žutom ali ćemo na taj način ostvariti i najveći kontrast. U tom slučaju svakako slijedite pravilo 60-30-10 koji se odnosi na omjer korištenih boja u interijeru.
Odaberite dominantnu boju koju ćete koristiti u 60% prostora za veće površine poput zidova ili većih komada namještaja poput kuhinje, garniture ili tepiha. Boju komplementarnu ovoj u svjetlijem ili tamnijem tonu koristite u 30% prostora i to samo za manje površine, poput manjih komada namještaja, zavjesa ili prekrivača. U ostalih 10% prostora koristite akcentnu boju za efektne detalje, poput zlatne boje koju ćete provući kroz nogice namještaja ili ručkice ormarića.
Ovakva kombinacija naizgled suprotnih nijansi može dati zanimljive i intenzivne kontraste koji će izoštriti sva vaša čula. Međutim, ukoliko iste nijanse kombinirate u njihovim pastelnim srodnicima, kontrasti će biti manje dramatični, a ambijent prozračniji i ugodniji.
Kod hladnih interijera u kojima prevladava plava ili zelena boja, ubacite malo žute ili crvene kroz zanimljive detalje. Nekoliko narančastih jastuka na plavoj će garnituri izgledati upečatljivo. Iste tonove provucite i kroz staklene stoliće u paru te apstraktni tepih.
Raspoloženje koje određena boja potiče, također je veoma bitno. Žuta je na primjer povezana s pozitivnošću i može dodati sunčanu atmosferu prostoru. Možete ju upariti s blijedo neutralnom bojom kako ne bi postala opterećujuća ili crnom kako biste dobili hrabar kontrast.
Nakon što ste definirali boje koje želite u vašem prostoru, možete se posvetiti biranju materijala. Kamen, drvo, staklo i različite vrste tkanina najzastupljeniji su materijali kojima se okružujemo u našim domovima. A upravo je ta njihova različitost u teksturi, obujmu i vizualnom dojmu ono što utječe na osjećaj sklada u prostoru. Kako bi prostor doista odisao harmonijom, prilikom uređenja odlučite se za određenu karakteristiku materijala koju ćete provući kroz čitav interijer. Za komplementaran dodir, inkorporirajte materijal suprotan onome koji je najzastupljeniji u vašem interijeru kako bi stvorili kontrast, poput dekorativnih elemenata izrađenih od stakla. Korištenje kontrasta između različitih materijala može dodati vizualni interes u interijer, dok korištenje sličnih materijala u različitim teksturama može stvoriti ugodan i sofisticiran izgled. Ukratko, komplementarnost materijala u dizajnu interijera je ključna za stvaranje uravnoteženog i vizualno privlačnog prostora.
Komplementarnost dizajna u interijerima uključuje upotrebu boja koje se međusobno slažu, namještaja koji se stilski uklapa i funkcionalno nadopunjuje s ostatkom prostora, te dekora koji se usklađuju s cjelokupnim izgledom prostora. Primjerice, ako su zidovi obojani u tamniju nijansu, namještaj bi trebao biti svjetliji kako bi se postigla ravnoteža i izbjeglo pretrpanost prostora. Također, dodavanje tekstura poput tepiha, jastuka ili zavjesa može pomoći u stvaranju topline i udobnosti u prostoru. Dizajneri Namještaja Mima savjetuju da kod opremanja prostora slijedite isti ili sličan dizajn namještaja koji dolazi u jednom setu kako bi postigli pravi osjećaj doma. To znači da primjerice u open space prostorima u kojima se nalazi kuhinjski šank i blagovaonski stol možete koristiti stolice iz istog seta kao što je stolica Pippa i njezina sestra, barska stolica Pippa. U ovom smo interijeru na prikazanom primjeru povezali stolice i njihov naslon u obliku školjke detaljem poput jastuka Knot u sličnim izrezbarenim teksturama.
Namještaj je ključni element u svakom interijeru, stoga je važno odabrati one komade koji će se stilski uklapati i funkcionalno nadopuniti s ostatkom prostora. Upravo smo zato, vođeni se načelom komplementarnosti, proširili asortiman vlastite proizvodnje kuhinja na RTV stoliće, komode, vitrine i ostale elemente u prostoru za svakodnevan život. To znači da su ovi elementi od sada dostupni u svim našim kolekcijama vlastite proizvodnje: Neoclassico, Evolution, Espirit, Gloss, Amelie, Carisma i Roma.
Ovo se pravilo temelji na ideji da različiti stilovi mogu biti harmonično integrirani u isti prostor, pod uvjetom da su pažljivo odabrani i usklađeni, tj. međusobno se nadopunjuju. Na primjer, možete kombinirati modernistički minimalizam sa tradicionalnim elementima kako biste stvorili sofisticiranu, ali udobnu atmosferu u prostoru. Komplementarnost stila u dizajnu interijera može biti korisna za stvaranje jedinstvenog, personaliziranog izgleda, a može se primijeniti i u različitim vrstama prostora, kao što su domovi, uredi, vikendice, apartmani za iznajmljivanje ili kuće za odmor. Važno je naglasiti da je potrebno pažljivo planiranje i kreativnost kako bi se postigao uspjeh u primjeni ovog koncepta. Ukoliko i niste baš vični ovomu i nemate vremena da se pozabavite izgledom vašeg prostora, obratite nam se putem usluge Pitaj dizajnera kojom će vam naš dizajnerski tim predložiti kako kreativno oživiti vaš interijer.
Ukoliko vam je potrebna pomoć pri dizajniranju prostora, obratite nam se putem usluge MIMA@Home pozivom na broj telefona 0800 900 840, posjetite nas je u jednom od naših salona na deset lokacija diljem Hrvatske ili nas kontaktirajte putem online obrasca Pitaj dizajnera.