
Tjedna Akcija: 5% Popust na Sve krevete! Besplatna dostava za izabrane regije!
Open space omogućuje da u vrijeme kad pripremamo obroke ili radimo za kuhinjskim otokom, i dalje imamo komunikaciju s ukućanima u dnevnom boravku. A, pored toga što pruža osjećaj prozračnosti, ovaj dizajn je također praktičan za obitelji s djecom jer roditelji u svakom trenutku mogu vidjeti što dijete radi u dnevnoj. No, samo uređenje otvorenog plana dolazi s nekoliko izazova. Jedno od glavnih pitanja koje si pritom postavljamo je ‘’Kako postići da prostor izgleda kao cjelina, a da i dalje imam dojam da sam u različitim prostorijama?’’. Ako i vi tražite odgovor na ovo pitanje, u nastavku otkrijte ključne savjete o tome kako urediti dnevni boravak s trpezarijom.
Bit open spacea leži u fluidnosti prostora, odnosno, dobrom protoku između kuhinje, blagovaonice i dnevnog boravka. On je prilagođen potrebama modernog života te je kao takav postao najpopularniji način dizajniranja prostora u stanovima i kućama. No, to što je prostor vizualno spojen, ne znači da u njemu ne možete kreirati zone koje će vam pružiti osjećaj da niste uvijek u istoj prostoriji.
Ipak, premda postoje različiti načini kako kreirati osjećaj odvojenosti različitih zona, važno je da prelazak iz jednog prostora u drugi ne izgleda kao da ste prešli u skroz drugu prostoriju. Točnije, nužno je zadržati stilski sklad kako se ne bi stvorio vizualni nered.
Mnoštvo je načina kako urediti dnevni boravak s trpezarijom, ali sve se svodi na odabir namještaja sličnog stila, kao i ponavljanja istih boja i tekstura kroz prostor.
Želite li da open space ima stilsku poveznicu, namještaj koji birate za kuhinju i kupaonicu trebao bi biti istog ili sličnog stila. Primjerice, odaberete li bijelu kuhinju Amelie koja pripada farmhouse stilu, uz nju će najbolje odgovarati kutna garnitura svijetle i neutralne nijanse klasičnog dizajna. Dok će, primjerice, glamurozna chesterfield sofa s baršunastom presvlakom odudarati od takvog stila.
Kuhinja po mjeri Amelie Bianco Opaco
Stoga dobro proučite koji su stilovi komplementarni kako ne biste kasno shvatili da vam kupljeni namještaj u dnevnoj ne odgovara stolicama i stolu u blagovaonici. Naprimjer, moderni i minimalistički stil imaju nekoliko zajedničkih značajki te se odlično nadopunjuju. A, osim namještaja, isto vrijedi i za pod koji bi trebao biti od istog materijala i uzorka duž cijele prostorije.
Kako biste kreirali snažnu vizualnu poveznicu u open spaceu koristite iste ili komplementarne boje duž cijelog prostora. Primjerice, možete odabrati dvije osnovne boje kako biste ujedinili sve zone, a zatim kontrastnim bojama na pojedinim mjestima kreirati dubinu i karakter pomoću različitih dekoracija.
Uz to, vodite računa o tome da se boje na ukrasnim jastucima ili tepihu ponavljaju još negdje u prostoru. S obzirom na to da je u kuhinji i blagovaonici obično manje boja, umjetničke slike vam mogu pomoći da nijanse koje se nalaze u dnevnom boravku, prenesete i u kuhinju.
Teksture u prostoru služe kako bi kreirale vizualni interes, povezale prostor, ali mu i dodale dubinu. Primjerice, ako imate baršunaste blagovaonske stolice, možete odabrati zavjese u dnevnom boravku istog stila.
Pletene košare u kojima držite deke, mogu biti vrlo funkcionalan dodatak dnevnom boravku, a isti materijal možete koristiti u vidu posude za držanje voća na blagovaonskom stolu ili u kuhinji. Isto tako možete odabrati visilice sa sjenilom od ratana.
Jedna od prednosti open spacea je ta što vam dopušta razne kombinacije kad je u pitanju raspored namještaja. Primjerice, kutna može biti standardno pozicionirana u kut ili je možete postaviti u središnji dio dnevnog boravka, ali njezin stražnji dio okrenuti prema kuhinji.
Također, uz poleđinu garniture možete postaviti užu komodu visine kutne garniture na koju ćete postaviti lampu, knjige i sličan dekor. Tako ćete kreirati osjećaj intime u boravku te prilikom gledanja TV-a i druženja s ukućanima niste okrenuti u smjeru kuhinje i imate zasebnu zonu.
Poličar vam također može poslužiti kao pregrada kako biste u dnevnoj kreirali malu zonu za rad ili učenje, dok u kuhinji pomoću šanka ili kuhinjskog otoka možete odvojiti prostor od dnevne.
Osvjetljenje bi trebalo biti slojevito, a kako biste zadržali stilsku poveznicu, najbolje je koristiti rasvjetna tijela koja pripadaju sličnom stilu. Što se tiče razina osvjetljenja, podijelite ih na glavnu rasvjetu, radnu, ambijentalnu i akcentnu. Ako nemate mogućnost postavljanja integriranih svjetala ili vodilica na strop, glavno stropno svjetlo mogu biti lusteri iznad otoka, blagovaonskog stola i stola u dnevnom boravku.
Uređenje trpezarije također je nepotpuno bez radne rasvjete iznad radne ploče, dok je u dnevnom boravku potrebna za radnim stolom. S druge strane, ambijentalna rasvjeta služi kako bi vam pružila ugodnu atmosferu duž cijelog prostora. U tom je slučaju također poželjno koristiti mekano i toplo osvjetljenje.
I na kraju, akcentno osvjetljenje se koristi kada želite naglasiti određeni predmet ili dio prostora. Na primjer, to mogu biti zidne lampe iznad umjetničkih slika u kuhinji ili blagovaonici te dnevnom boravku.
Dekoracije i detalji su ono što će zaokružiti cijelu priču te pomoći u dodavanju karaktera, teksture i boje open spaceu. Pritom se i biljke često koriste duž cijelog prostora kako bi izgledao povezano.
Tepih je također neizostavan dodatak pri uređenju ovog tipa dizajna jer ima različite funkcije.
Osim što ima praktičnu primjenu i pomaže u kreiranju zona, također može poslužiti kako biste zanimljivim uzorkom kreirali fokalnu točku u prostoru. No, odaberete li jedan tepih s dinamičnim uzorkom, drugi bi trebalo biti jednostavniji i suptilniji.
Umjetnine i dekorativne predmete koje koristite u dnevnom boravku pokušajte prenijeti i na ostatak prostorije. Primjerice, veća skulptura će izgledati vrlo elegantno u blagovaonici.
Još jedan odličan način kako povezati prostor je odabir komplementarnog regala za TV koji je u skladu s kuhinjskim elementima. Naime, u Namještaju Mima kreirali smo regale za TV koji se mogu prilagoditi vašoj viziji savršenog doma. Dolaze u istim dekorima kao i kuhinje po mjeri pa na jednom mjestu možete pronaći skladno rješenje za uređenje kuhinje i dnevnog boravka.
Nemojte se bojati dodavati detalje i dekoracije u prostor jer je to ono što u konačnici povezuje različite zone. Pri odabiru namještaja, najbolje je birati neutralne nijanse jer ih je lakše uskladiti s drugim bojama, a s pomoću manjih predmeta možete unijeti i življu paletu boja u prostor. A, tražite li dodatne ideje za uređenje dnevnog boravka i trpezarije, bacite oko na naš blog.